Статті

Після кору — дифтерія?
Після кору — дифтерія?
16 серпня 2019, 11:20

 ифтерія (англ. diphtheria) – гостре антропонозне інфекційне захворювання, що характеризується ураженням ротоглотки та дихальних шляхів, рідше шкіри, з розвитком фібринозного (дифтеритичного) запалення в місці проникнення збудника, а також токсичним ураженням серцево-судинної й нервової систем, нирок. Збудник дифтерії —  Corynebacterium diphtheriae (бацилла Лефлера, дифтерійна паличка), стійкий до дії різних чинників, у зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб.

 
Основний шлях передачі збудника – повітряно-крапельний, але можливий і контактно-побутовий. Джерело інфекції – хвора людина або носій коринебактерії.
 
Інкубаційний період від 3 до 10 діб. Серед основних симптомів: біль у горлі, підвищена температура, лихоманка, набряк слизової оболонки ротоглотки, наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу, набряк шиї, збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.
 
В залежності від локалізації (місце проникнення збудника) основною клінічною формою дифтерії є дифтерія ротоглотки, яка складає 92,0%. Також розрізняють дифтерію носа, гортані, трахеї, бронхів, очей, вуха, статевих органів, шкіри.
 
Хвороба небезпечна своїми ускладненнями, які можуть виникнути у будь-який період захворювання. При потраплянні дифтерійної палички в дихальні шляхи, вона продукує токсин,  який спричиняє утворення щільної плівки та призводить до набряку слизових оболонок, що і блокує дихальні шляхи. Окрім того, небезпечними ускладненнями є інфекційно-токсичний шок, міокардит, пневмонія, гостра ниркова недостатність, які призводять до смерті хворого.
 
Не зважаючи на те, що в області дифтерія не реєструється з 2011 року (1 випадок), заспокоюватись не варто. Показники охоплення щепленнями населення залишаються низькими та складають дитячого населення — близько 60,0%, дорослого – 19,6%, тому ризик виникнення та поширення дифтерії залишається актуальним.
 
Нагадуємо! Найефективнішим засобом захисту від дифтерії – є вакцинація та ревакцинація відповідно до Календаря профілактичних щеплень. Діти отримують щеплення у віці 2, 4, 6, 18 місяців, 6 і 16 років, дорослі – кожні 10 років без обмежень віку.
 
Щоб захистити себе та своїх дітей необхідно звернутись до лікаря для перевірки наявних щеплень та у разі необхідності провести щеплення проти дифтерії.
 
Інформація з сайту ДУ "ХОЛЦ МОЗ України"
  • Теґи:
  • теґів немає.
Версія для друку
назад
    Номер для дозвону в службу: 1562 - зі стаціонарних та мобільних